Обележавање годишњице рођења Михајла Пупина

Дана 9.10.1858. године у Идвору је рођен Михајло Пупин, српски и амерички научник, проналазач, професор на Универзитету Колумбија, носилац југословенског одликовања Бели орао Првог реда и почасни конзул Србије у САД. Своје српско порекло овај у, светским размерама, велики научник је увек са поносом истицао. Красило га је велико родољубље које је испољавао увек када би му се указала прилика да учини нешто за свој српски народ, а најбољи пример за то представља чињеница да је у току Првог светског рата заложио и сву своју имовину, која је била огромна и за данашње стандарде, као јемство банци која је на основу тога Србији дала ратни кредит. Оно по чему га потомство највише памти јесу управо две ствари – да је био генијалан научни ум, као и велики патриота.

На дан Пупиновог рођења, након јубиларних 160 година од рођења овог великана, у уторак 9.10.2018. године у Средњој школи у Брусу обележена је ова значајна годишњица. Презентацију биографије Михајла Пупина и најзначајнијих постигнућа и остварења у његовом научном раду организовало је Стручно веће природних наука и математике у сарадњи са професорком историје Марином Младеновић. Ученици Средње школе у Брусу су, такође, учествовали у овој презентацији и допринели томе да се један овакав, велики и значајан, јубилеј обележи на начин какав му и приличи.