Вежба 1 – форматирање текста
Потребно је да креираш следећи документ:
Твој задатак је да:
- Покренеш програм за обраду текста (Word)
- Креираш нов документ и сачуваш га под именом Ime_Prezime_Vezba2.docx
- Унесеш следећи текст:
Никола Тесла био је један од најпознатијих српских и светских проналазача и научника у области физике, електротехнике и радиотехнике, рођен у Смиљану 10. јуна 1856. године. Најзначајнији Теслини проналасци су полифазни систем, обртно магнетско поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Такође, открио је један од начина за генерисање високофреквентне струје, дао је значајан допринос у преносу и модулацији радио-сигнала, а остали су запажени и његови радови у области рендгенских зрака. Његов систем наизменичних струја је омогућио знатно лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину. Био је кључни човек у изградњи прве хидроцентрале на Нијагариним водопадима. Преминуо је у својој 87. години, сиромашан и заборављен у Њујорку, 7. јануара 1943. Једини је Србин по коме је названа једна међународна јединица мере, јединица мере за густину магнетног флукса или јачину магнетног поља — тесла. Никола Тесла је аутор више од 700 патената, регистрованих у 25 земаља, од чега у области електротехнике.
- На тексту примени опције за форматирање текста:
- текст је урађен у Times New Roman, величина 12 pt
- сви бројеви у тексту су подебљани и подвучени
- имена Смиље, Нијагара и Њујорк су постављени тако да су сва слова велика.
- свуда где се у тексту појављује Тесла подвуци дуплом линијом црвене боје.
- на реченицу „Његов систем наизменичних струја је омогућио знатно лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину.“ примени искошена слова (курзив).
- у тексту речи мотор постави као индекс (испод линије куцања), а речи физике, електротехнике и радиотехнике изнад линије куцања.
- постави боју текста у реченици „Такође, открио је један од начина за генерисање високофреквентне струје, дао је значајан допринос у преносу и модулацији радио-сигнала, а остали су запажени и његови радови у области рендгенских зрака.“ у зелено.
- текст „међународна јединица мере“ означи (highlight) жутом бојом.
Да би предао/ла решење потребно је да кликнеш на дугме Додај рад које се налази на дну странице. Отвориће се простор (постављаш датотеку кликом на + или превлачењем) за предају документа. Након тога кликни на дугме Сачувај промене.
Када сачуваш промене појавиће се два нова дугмета:
- Уреди рад – уколико одабереш ово дугме још увек можетеш уређивати свој рад.
- Предај рад – уколико одабереш ово дугме добијаш последњу понуду да измениш још нешто у свом раду; када будеш завршио/ла са уређивањем и кликнеш на дугме Настави, предајеш рад и више га не можетеш мењати.