Operativni sistemi – Osnovni koncepti
Računarstvo se razvija velikom brzinom, ali su osnovni_principi funkcionisanja zajednički za sve generacije racunarskih sistema.
Savremeni računari se sastoje od jednog ili više procesora, memorije, većeg broja ulazno-izlaznih uređaja, komunikacione opreme itd.
Međutim, da bi ovaj hardver imao upotrebnu vrednost potreban je softver koji ce ga učiniti upotrebljivim za korisnike razlicitih profila.
Osnovni zadaci operativnih sistema su da omoguće što efikasniju realizaciju sledećih aktivnosti:
-
Upravljanje procesima;
-
Upravljanje memorijom;
-
Upravljanje ulazno-izlaznim uređajima;
-
Upravljanje podacima;
-
Upravljanje mrežama.
Upravljanje procesima, odnosno programima u izvršavanju, podrazumeva njihovo kreiranje, izvršavanje, dodeljivanje resursa procesima, sinhronizaciju, donošenje odluka o tome koji proces ce imati priliku da se izvršava na procesoru u određenom trenutku itd.
Upravljanje memorijom se odnosi na raspoređivanje procesa u okviru radne memorije, a upravljanje ulazno-izlaznim uredajima na kontrolu i transfer podataka između uređaja i ostatka sistema.
Upravljanje podacima podrazumeva čuvanje podataka, vođenje evidencije o njima, manipulaciju sa njima itd.
Poslednja funkcija i danas neizostavni deo operativnih sistema je upravijanje mrežama koje podrazumeva umrežavanje i komunikaciju između računara.
Operativni sistemi predstavijaju staru oblast računarstva koja se razvija uporedo sa napretkom računara. Kada su osnovni zadaci operativnih sistema u pitanju, najveća razlika u odnosu na prve operativne sisteme je u _upravljanju mrežama. Naime, računarske mreže nisu postojale u današnjem obliku u trenutku začetka prvih generacija operativnih sistema tako da rad sa njima nije bio jedan od prioriteta.
Funkcije jezgra operativnog sistema
Jezgro (kernel) je deo operativnog sistema u koji su smeštene najvažnije funkcije koje obezbeđuju osnovne servise operativnog sistema. Ono je odgovorno za funkcionisanje sistema i ima zadatak da upravlja hardverskim i softverskim resursima na najnižem nivou.
To je deo softvera koji se prvi učita pri pokretanju računarskog sistema i ostaje u njoj do završetka rada odnosno isključivanja sistema.
Jezgro se obično nalazi u posebnom delu radne memorije i stalno je aktivno. To je srce operativnog sistema i najniži je sloj u hijerarhiji računarskog sistema koji nije hardverski (ili apstrakcija hardvera). U njemu su definisana pravila i dozvole kojima se reguliše funkcionisanje celokupnog sistema. U sistemu se, osim jezgra, mogu izvršavati aplikativni i sistemski programi.
Sistemski programi ne moraju biti deo jezgra operativnog sistema.