GeForce RTX 4080 startuje danas, hoće li konačno ogrejati prozebla gejmerska srca

GeForce RTX 4080 startuje danas, hoće li konačno ogrejati prozebla gejmerska srca

Performanse nove GeForce RTX 4080 grafičke karte, druge u nizu iz serije Nvidia modela koji koriste Ada Lovelace arhitekturu su odlične, ali i dalje uz prilično visoku cenu koja je na neki način mnogim korisnicima raspršila potajne snove kada je u pitanju gejming i moguća kupovina najbržih GeForce modela.

Većina onih koji su imali prilike da je isprobaju i testiraju ovu kartu, upravo navode faktor cene kao jedan od važnijih nedostataka modela ove kategorije, jer kada se porede aktuelni modeli iz sadašnje i prethodne generacije, RTX 4080 donosi ubedljivo najveći skok cene. Njen prethodnik u vidu GeForce RTX 3080 modela je u vreme izlaska imao preporučenu cenu od 699 US$, dok RTX 4080 sada startuje od zvaničnih 1199US$ – razlika je osetna, preko 70%. Mnogi će sa pravom komentarisati u stilu – što je mnogo, mnogo je.

Inače, svi značajniji proizvođači i partneri kompanije Nvidia su predstavili svoje GeForce RTX 4080 karte. Primećujemo da se većina pridržavala preporučenih cenam dok nije mali broj onih sa bogatijom opremom i boljim sistemom hlađenja a čija cena ide i preko 1500 US$. Uzmite još u obzir nepredvidivost loklanog tržišta i dodatne namete, pa su velike šanse da RTX 4080 poput njegovog jačeg brata, postane pusta želja korisnika sa ovih prostora.

Iako je bilo reči o mogućnostima GeForce RTX 4080 sada je i ozvaničeno da verzija grafičkog procesora koji pokreće RTX 4080 raspolaže sa ukupno 9728 CUDA jezgara. GPU ima na raspolaganju 64 MB L2 memorije za keširanje podataka i ukupno 112 ROP procesora. Sve u svemu, hardverske mogućnosti zvuče skoro neverovatno za karticu ove kategorije. Radni takt grafičkog procesora je podešen na početnih 2210 MHz, dok u ubrzanom režimu dostiže 2510 MHz. Mnogi korisnici su uspeli da Ada procesor ubrzaju i do 3 GHz, što je neuhvatljivo za slične modele prethodnih generacija.

U pogledu memorijskog podsistema, RTX 4080 je opremljen sa 16 GB GDDR6X memorije, povezane sa grafičkim procesorom preko magistrale širine 256-bita, pomoću koje ostvaruje maksimalni transfer podataka od 720 GB/s.  Pomalo iznenađujuće, ali to je još uvek nešto sporije od RTX 3080 prethodnika koji je zbog šire magistrale (320-bita) prebacivao 760 GB/s. Nvidia će ovaj nedostatak rešiti novim alatom za kompresiju podataka kako bi kompenzovala manju širinu magistrale na novijem modelu.

Strahovanja od visoke potrošnje su donekle opravdana. Ipak RTX 4080 troši 30-ak vati (W) manje električne energije od RTX 3080 modela . TDP je postavljen na vrednost od 320W. Karticu će napajati jedan 16-pinski konektor koji može da isporuči do 600 W električne energije. Specijalne verzije RTX 4080 visokih performansi (OC) će trošiti čak više. U ovom trenutku mnogi se suzdržavaju od bezuslovne preporuke jer žele da sačekaju i vide šta i koliko AMD može da ponudi sa predstojećom Radeon RX 7900 serijom, pošto njihovi preliminarni rezultati, pokazuju impresivne performanse u odnosu na RTX 4080.